Safran Çiçeği Kolonyaları

Kargolama Ödeme Paketleme

Ürünler

SAFRAN

Reklam

Saat

Safran

    Safran Nedir ?

    Dünya Mirası Şehrimiz Safranbolu'muza adını veren Safran; dünyanın en değerli bitkilerinden biridir. Ülkemiz sınırları içerisinde sadece Safranbolu' da yetiştirilebilen safran soğanla üreyen, mor taç yapraklarıyla sarılmış ve üçer tane sarı ve kırmızı liflerden oluşan bir çiçektir. Ağustos ayının sonunda tek tek ekilen soğanlar, Ekim ayının sonunda çiçek açmaya başlamaktadır. Çiçekler açtıktan sonra her gün özenle toplanmaktadır. Bu noktada çok önemli bir ayrıntı vardır. Buda; Safranların tek tek elle toplanmasıdır. Hiçbir makine kullanılmadan toplanması nedeniyle SAFRANBOLU SAFRANI değerine değer katmaktadır. Toplanan safranların mor taç yaprakları ayrılarak içlerindeki sarı ve kırmızı lifler biriktirilmektedir. Bu lifler son olarak bir kurutma işlemine tabi tutularak kullanıma hazır hala gelmiştir. Bu haliyle safran kendi ağırlığın yüz bin katı ağırlığındaki sıvıyı sarı rengine çevirebilmektedir. Yani 1gr safran su dolu 100 kglık (litrelik) havuzun içerisindeki tüm suyu sapsarı yapmaktadır. Ayrıca safran karaciğer rahatsızlıklarına iyi gelmekte, hücre yenileyici ve sakinleştirici özelliğe sahiptir.

     Safranın Tarihçesi

    Bazı literatür verilerine göre safranın vatanının Anadolu ve Doğu Akdeniz çevresi olduğu , bazı kaynaklara göre ise safranın Anadolu 'ya Orta Asyadan göç eden Türkler tarafından getirildiği belirtilmektedir.

    Homaros ve Hipocrates , safranın çağlar boyunca İran ve Hindistan ' ın kesmiş bölgesinde yetiştirildiği kaydetmektedirler.

    Moğollar safranı Çin 'e Araplar İspanya 'ya ve Haçlılar Batı Avrupa 'ya tanıtmışlardır.Eski Yunan , Roma ve Mısır uygarlıklarında , safran boyama , parfüm , ilaç ve yemek pişirme gibi amaçlarla kullanmışlardır.Kleopatra 'nın safrandan üretilmiş parfümkullandığına ait kayıt düşülmüştür.Orta Doğu 'da en az 400 yıldan beri aromatik tatlandırıcı , parfüm , boya , ilaç ve hatta bir aphrodisiacolarak kullanmak üzere , safran yetiştirilmiştir.Öyle olmuş ki zaman zaman altın ile eş değer tutulmuştur.

    Safran , Hititliler dönemindem beri Anadoluda bilinen ve ilaç olarak kullanılan bir drogdur. Yunanlılar döneminde İzmir yöresinde yetiştirilmiştir.Osmanlılar döneminde önemini korumuş ve 1858 yılında 9.705 kg safran İngiltere 'ye satılmıştır.20. yüzyılın başlarından , iş gücü yetersizliği ve ekonomik güçlükler nedeniyle , ekimi ve üretimi çok gerilemiştir.1913 yılında , yalnızca Safranbolu ve Şanlıurfa 'da safran tarımı yapılmıştır.Bu dönemde elde edilen safran miktarı ise 500 kg dır.Bu miktar , ülke gereksinimini karşılamadığı için 1923 yılından itibaren Avrupa ülkelerinden ithal edilmeye başlanmıştır.


Ana sayfaAna sayfa

Sepet  

(boş)

En çok satilanlar

  • SÇ 0075 160 ml Plastik Kolonya
  • 100 gr Safranlı-Kekikli Sabun (Yivli)
SÇ 0075 150 ml yassı Plastik Kolonya
Safran Çiçeği Kolonyası...
100 gr Safranlı-Kekikli Sabun (Yivli)
SÇ 0240 400 ml Plastik Kolonya
Safran Çiçeği Kolonyası...
SÇ 0030 55 ml Plastik Kolonya
RENKLİ KUTULU 55 ML KOLONYA/ CEP BOYU...
SÇ 0260 180 ml Plastik Kolonya
ESTETİK GÖRÜNÜMLÜ KOLONYA...

En iyi satılanlar (tümü)