Safran Çiçeği Kolonyaları

Kargolama Ödeme Paketleme

Ürünler

SAFRAN

Reklam

Saat

Ekonomik Değeri

   Safranın ekonomik önemdeki oranı, çiçeğindeki dişi organın üç parçalı tepecik (stigma) kısmıdır. Safrana büyük önem kazandıran crocetin, crocin, picrocrocin ve safranal gibi temel maddeler, yalnızca tepecik kısmında bulunur. Tepecik kısmı %0,4-1,3 oranında uçucu yağ içermektedir. Uçucu yağın bileşiminde en çok safranal maddesi vardır. Sürdürülen araştırmaların çoğunluğu, belirtilen maddeleri içermesi nedeniyle, tepecik (stigma) üzerinde yoğunlaşmaktadır.

Safranın kullanılma alanı; Boya sanayi, kozmetik sanayi, ilaç sanayi ve gıda sanayi olmak üzere dört ana başlık altında toplanabilir.Geçmişte, boyama işlerinde, kumaş ve halı ipliklerinde boyanmasında geniş olarak kullanılmıştır. Boyama gücünün çok yüksek (kendi ağırlığının 100 bin katı kadar) ve hoşa giden parlak sarı renk vermesine rağmen, pahalı madde olması nedeni ile bugün genel olarak boyama için kullanımı çok azalmıştır. Sentetik boyalar çok daha ucuz olduğu için safranın yerini almış bulunmaktadır.

Kozmetik sanayinde, parfüm üretiminde kullanıldığı belirtilmektedir.

İlaç sanayinde, safran ile üretilen ilaçların, halk hekimliğinde; kalp çarpıntısı, nefes zorluğu, gut ağrıları, iştahsızlık, uykusuzluk, bronşit, sindirim bozukluğu ve iktidarsızlık gibi rahatsızlıklarda kullanıldığı belirtilmektedir. Safran, ayrıca kanser araştırmalarında önemli oranlarda kullanılmaktadır. Örneğin, Amerika Birleşik Devletleri, Japonya, Rusya, İspanya, Fransa, Romanya ve İngiltere'de yapılan kanser araştırmalarında, fareler üzerindeki denemelerden, bazı kanser türleri için umut verici sonuçlar alındığı belirtilmektedir. Ancak, dünyada üretilen safran miktarı, yapılan araştırmalar için yeterli olmamasının yanı sıra, çok pahalı bir madde olması nedeniyle, hem araştırma yapılmasını sınırlamakta ve hem de araştırma giderlerini çok artırmaktadır. Bu nedenle, safranın seralarda yıl boyunca üretimi için de araştırmalar yapılmaktadır.

Ülkemiz dışında, safranın gıda sanayi inde kullanılma alanı ise çok geniştir. Çorba çeşitlerinden et kızartmalarına ve etli yemeklere, tatlılardan tuzlulara, hamur işlerinden kurutulmuş meyvelerin renklendirilmesine kadar, yaygın olarak kullanılmaktadır.


Ana sayfaAna sayfa

Sepet  

(boş)

En çok satilanlar

  • SÇ 0075 160 ml Plastik Kolonya
  • 100 gr Safranlı-Kekikli Sabun (Yivli)
SÇ 0075 150 ml yassı Plastik Kolonya
Safran Çiçeği Kolonyası...
100 gr Safranlı-Kekikli Sabun (Yivli)
SÇ 0240 400 ml Plastik Kolonya
Safran Çiçeği Kolonyası...
SÇ 0030 55 ml Plastik Kolonya
RENKLİ KUTULU 55 ML KOLONYA/ CEP BOYU...
SÇ 0260 180 ml Plastik Kolonya
ESTETİK GÖRÜNÜMLÜ KOLONYA...

En iyi satılanlar (tümü)